м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 15 в. dpzaples@ukr.net

Що таке мінералізовані смуги і як вони допомагають у боротьбі з лісовими пожежами

Що таке мінералізовані смуги і як вони допомагають у боротьбі з лісовими пожежами

     Природні й кліматичні умови Запорізької області (висока температура повітря, невелика кількість опадів тощо) підвищують ймовірність загоряння та впливають на швидкість розповсюдження пожежі що призводить до масових лісових пожеж та ускладнює їх ліквідацію. Особливо напружена ситуація складається в лісових масивах з насадженнями хвойних порід.

     Щоб знизити ризик їх виникнення, лісовою охороною в лісових господарствах здійснюється цілий ряд комплексних профілактичних заходів: встановлюється наглядова агітація, проводяться роз’яснювальні бесіди з населенням, перекриваються дороги шлагбаумами.

     Як показує практика метод створення мінералізованих смуг є одним із самих ефективніших способів недопущення лісових пожеж та уникнення розповсюдження їх на велику територію.

     Цього року  лісівниками Запорізької області облаштовано 897 кілометри мінералізованих смуг від можливих лісових пожеж. Окрім того, проведено догляд за мінералізованими смугами та протипожежними розривами протяжністю 9898 кілометрів. Втім, це не остаточна статистика створення мінералізованих смуг у Запорізьких лісах. За аномальних температурних показників, тобто при складних пожежонебезпечних умовах, лісівники продовжують їх створювати позапланово.

     Мінералізована смуга — це штучностворений протипожежний бар’єр. Він створюється шляхом очищення лінійної ділянки території, що межує з лісовим масивом, від горючих матеріалів. Як правило, це робиться механізованим способом: проводиться оранка трактором ґрунту на певну ширину.  Мінеральний шар ґрунту оголюється, а дерен, трава, хвоя, листя та інші матеріали, здатні горіти, в процесі цього присипаються землею. При вогнищевих спалахах така зорана смуга перешкоджає поширенню низової пожежі на інші ділянки лісового масиву.