м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 15 в. dpzaples@ukr.net

Лісова пожежа - найбільше лихо для лісу

Лісова пожежа - найбільше лихо для лісу

В 2020 році Запорізьким обласним управлінням видано наказ № 26 від 28.02.2020 «Про підготовку лісогосподарських підприємств до пожежонебезпечного періоду 2020 року».

В березні місяці 2020 року держаними лісогосподарськими підприємствами були розроблені мобілізаційно – оперативні плани гасіння лісових пожеж  та затверджені в районних державних адміністрацій.

З метою запобігання виникнення лісових пожеж та проведення заходів з організації протидії пожежам в 2020 році Запорізькою обласною державною адміністрацією видано Розпорядження від 01.04.2020  № 135 «Про посилення заходів щодо пожежної безпеки в лісових масивах і сільгоспугіддях  області у 2020 році».

У зв’язку з настанням сухої вітряної погоди та значного підвищення пожежної небезпеки в лісах, виданий наказ Запорізького облуправління від 03.04.2020 року № 36 «Про готовність лісогосподарських підприємств до пожежонебезпечного періоду 2020 року».

Разом із Головним управлінням ДСНС України у Запорізькій області 15.04.2020 року видано спільний наказ № НС-46/83/38 «Про затвердження Плану взаємодії  ГУ ДСНС у Запорізькій області і Запорізького ОУЛМГ у  разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних з гасінням лісових пожеж».

Внаслідок погодних умов (безсніжна зима, вітряна погода, відсутність опадів протягом значного часу) та низки антропогенних чинників склалась складна в пожежонебезпечному відношенні ситуація, Запорізьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства видано наказ від 11.06.2020 № 46 «Про додаткові протипожежні заходи».

В 2020 році лісогосподарськими підприємствами області створено 897 км. мінералізованих смух та 10198 км доглядів за ними на загальну суму 1599,5 тис. грн, з них за кошти обласного бюджету створено 190 км мін смуг та 9008 км доглядів за мін смугами на загальну суму 1000,0 тис. грн.

Також у 2020 році рішенням Запорізької обласної державної адміністрації ( Департаментом ТЕБ та НС) лісогосподарським підприємствам виділено по 5 тис. л. бензину та дизельного палива на охорону лісових насаджень в пожежонебезпечним період 2020 року.  

В 2013 році харківським державним проектно-вишукувальним інститутом агромеліорації і лісового господарства «Харківдіпроагроліс» розроблені проекти противопожежного облаштування лісових насаджень лісогосподарських підприємств Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства. Згідно цих проектів укомплектованість пунктів противопожежного інвентарю складає приблизно 70-75%, по лісництвах в достатньої кількості лопат, хлопушок, граблів, сокир.

В 5 лісництвах трьох лісогосподарських підприємств діє 5 лісових пожежних станцій 1-го типу:

Олександрівське лісництво ДП «Запорізьке ЛМГ»;

Кам'янське ДП «К-Дніпровське ЛГ»;

Водянське ДП «К-Дніпровське ЛГ»;

Іванівське лісництва ДП «К-Дніпровське ЛГ»;

Токмацьке лісництво ДП «Бердянське ЛГ».

 

Згідно норм, організаційно-штатна структура лісових пожежних станцій складає від 9 до 15 чоловік, в зв’язку з недостатнім державним фінансуванням лісгоспи не мають змоги утримувати особовий склад команди ЛПС.

Щорічно разом з Державною службою надзвичайних ситуацій України  в Запорізькій області проводяться навчання з ліквідації лісових пожеж.

В двох державних підприємствах в К-Дніпровському та Запорізькому районах є телекомунікаційні установки ВПК-1200М на пожежно-спостережних вежах, які знаходяться в неробочому стані та які на підлягають відновленню. В області є 5 пожежно-спостережних веж, (1 – ДП «Запорізьке ЛМГ», 1 – ДП «Мелітопольське ЛГ», 1 – ДП « Пологівське ЛМГ», 2 – ДП К-Дніпровське ЛГ»).

В 2021 році планується влаштування мінералізованих смуг та доглядів за ними в загальній кількості 7120 км. Також планується одержати з обласного бюджету 1000,0 тис. грн на створення нових мінералізованих смуг та доглядів за ними ( створення мін смуг 910 км. та доглядів за ними 4590 км.). Разом з обласною адміністрацією видати розпорядження «Про посилення заходів щодо пожежної безпеки в лісових масивах і сільгоспугіддях  області у 2021 році».

На даний час першим заступником начальника управління в підпорядкованих підприємствах проводиться перевірка готовності пунктів зосередження протипожежного інвентарю.